Jaké použít keře na živý plot a podle čeho je vybírat?

01.12.2022

Občas se objeví konzultace na rekultivaci pozemku, zahrady či stráně a vždy rádi doporučujeme keře. Ať už jako solitér či živý plot. Keře mají totiž mnoho výhod a funkcí navíc, které žádný jiný rostlinný druh nemá. Na každé místo se vhodný keř najde.

Proč keř?

Protože správně vybraný keř čistí vzduch, zadržuje a tlumí hluk, snižuje teplotu místa, zvyšuje vlhkost místa, je potravou pro zvířata, a i jejich úkrytem, zlepšuje půdu a vnitřní mikroorganismus, je to estetický a praktický prvek v zahradě a nejen tam😊. A tak bychom mohli pokračovat.

To, jaké zvolit keře či stromy na živý plot je každého věc, ale má to pár zásad, které když člověk dodrží, zvýší si tak pravděpodobnost, že jeho živý plot dobře zakoření, bude dobře růst a bude dělat radost a ne starost.

Tak jak na to?

V první řadě je to samo místo, kde chceme živý plot založit. A to z hlediska umístění, povětrnostních podmínek a podnebí v dané lokalitě, to znamená, zjistit si nebo vědět, jaký typ podnebí se nachází na mém území.

Na našem území (Česká republika) se nachází okolo cca 20 druhů různého typu podnebí, které se liší podle 14 různých charakteristik, například podle: počtu letních, mrazových a ledových dnů, počtu zamračených a jasných dnů, počtu dnů se sněhovou pokrývkou, počtu dnů alespoň se srážkami 1 mm, průměrnou teplotou vzduchu ve vybraných měsících (leden, duben, červenec, říjen), srážkových úhrnů za vegetační a mimo vegetační období, počtem dní, kdy průměrná denní teplota přesáhne 10 °C apod.

Je to z důvodu toho, že ne každý keř, může přežít či dobře prosperovat na daném území, tedy v konkrétní lokalitě. (například bobkovišeň pocházející z Asie a Jižní Evropya je náchylná na promrzání a prosychání, takže není úplně vhodná do horských oblastí).

Další z priorit je složení půdy a její současný stav, protože každý keř potřebuje různé podmínky a má vlastní nároky na zeminu, kvalitu půdy a její celkové složení. S tím je třeba počítat už při osázení.

Každé místo má svůj keř, ale není keř, který by se hodil všude.

Také je třeba se zabývat skladbou okolních stromů a keřů, tzv. náletů, které nám mohou pomoci určit, čemu se v dané lokalitě daří velmi dobře a co má převahu. I to ukazuje, které typy rostlin zvolit, aby živý plot do budoucna prosperoval, rychle rostl a dělal nám radost.

Dále je třeba zohlednit lesní zvěř (hlavně srny, zajíce a kance), kteří mohou mít vliv na udržení vysázeného plotu, a tak je třeba počítat s případnou ochranou vysázeného porostu.

Je tu i další velmi důležitý ukazatel, kterého se držet, a to je světlo. Některé rostliny potřebují hodně světla, některé polostín a některé mohou růst v úplném stínu. To je velice důležité, protože bez dostatku světla některé keře nepřežijí, i kdybyste se snažili sebevíc.

Nesmíme zapomenout na možnost zalévání. Někdy se zapomíná na to, že většina keřů potřebuje hlavně v prvních rocích hodně závlahy a je proto potřeba alespoň jednou týdně pár konví vody dodat přímo k vysazenému keři či stromu (samozřejmě podle počasí).

Další důležitou a často pomíjenou potřebou je zastřihávání keřů a stromů. Jsou keře, které stříhat nepotřebují, ale pak jsou takové, které když nestříháme pravidelně, v pozdějších letech je již nebudeme moci zastřihnout a ovlivníte tak jejich vzhled, neboť již neobrostou a suché části vyplavou na povrch.

Pravidelné stříhání hlavně na začátku má i dobrý vliv na zahuštění keřů.

Také je tu aspekt opadávání. Ano jsou keře a stromy, které opadávají a pak je potřeba s tím počítat. Někomu pohrabání listí nevadí, někdo nemá problém s tím, spadané listí či jehličí nechat jako mulčovací hmotu na místě a někdo chce mít plochu v okolí živého plotu čistou, a ten pak musí buď volit neopadavé rostliny, celoročně zelené druhy.

Další z hledisek při výběru vhodného keře či stromu pro živý plot je určitě i estetická stránka společně s praktickou. Jakou funkci má pro nás živý plot splňovat, zda ochranou, zakrývací, okrasnou, ale třeba i jedlou či vhodnou pro ptáky, včely a klidně i motýly. Anebo více důvodů dohromady.

Někdo zohledňuje i ekologické hledisko, zda zvolená rostlina zapadá do krajiny, zda odpovídá typu území i z hlediska okolní krajiny a přirozeného růstu.

Vypisovat všechny aspekty podle kterých se volí "správný" druh keře či stromu pro živý plot je nespočet, ale je na zamyšlení před volbou varianty živého plotu, který nesázíme na pár let, ale většinou na desítky let života, který druh zvolit, aby nám přinášel užitek s praktickým využitím a také zároveň radost a ne starosti.

Ale stojí to za to risknout a zvolit variantu živého plotu i přes to všechno, neboť krásu, energii a užitek z živého plotu žádný beton ani pletivo nenahradí. Volba je na každém z vás.


Možnost konzultace či přímo poptávky můžete zasílat prostřednictvím tohoto formuláře.