Výchova trvalkového záhonu

26.04.2024

Možná znáte výchovný řez stromů, ale výchovu potřebuje překvapivě i trvalkový záhon. A nakolik to zní pro laika jako velká neznámá, tak správný zahradník realizátor a pečovatel trvalkovou výsadbu vždy "vychovává" alespoň první dva až tři roky (podle typu výsadby) od výsadby, aby nejen záhon jako celek, ale i jednotlivé trvalky vypadaly dobře, cítily se dobře a tím pádem i prosperovaly.

Základem je správný výběr rostlin

Naše zkušenosti říkají, že účelem zahradního architekta by nemělo být navrhnout výsadbu, která se líbí ať už jemu nebo "jen" klientovi, ale která bude prosperovat na daném místě, bude přínosem pro konkrétní místo a zároveň se bude líbit. Taková výsadba má naději i do budoucna.

Není nic smutnějšího než snaha poručit větru dešti - tedy v tomto případě půdě, místu i již fungujícímu společenství živočichů a rostlin.

Tím pádem výběr druhů podléhá nárokům trvalek na prostředí a požadavkům na estetické působení trvalkových výsadeb, které mohou obohatit i další skupiny rostlin, jako jsou trávy, hlíznaté a cibulnaté rostliny apod.

Trvalkové záhony by měly být začleněny do prostoru, a ne působit samoúčelně. Lze tak trvalky vysazovat do pravidelných, či dlouhých záhonů pravidelného tvaru nebo jim dát volnost a vytvářet přírodou inspirované záhony.

Množství pěstovaných trvalek je v současné době naprosto obrovské, a z toho vyplývá, že ne všechny trvalky mají stejné požadavky a nároky na pěstování i samotnou údržbu. 

Je tedy důležité brát zřetel na jejich pěstitelské vlastnosti, což je určitý soubor znaků, který charakterizuje rostlinu na základě nároků na její pěstování.

Vždy je důležité si předem uvědomit kolik času, péče a vlastního umu, chci investovat do trvalkového záhonu - potažmo celé zahrady a tomu přizpůsobit výsadbu. Péče o záhony bude hlavně v prvních letech opravdu potřeba.

Mezi pěstitelské vlastnosti se řadí:

  • délka života a vytrvalost
  • schopnost snášet přesazování
  • schopnost regenerace
  • zplaňování
  • zapojení porostu
  • odolnost vůči chorobám a škůdcům
  • mrazuvzdornost
  • pevnost nadzemních os

Pěstování a péči o trvalky ovlivňuje také to, o jaký typ trvalky se jedná. 

Trvalky rozdělujeme do tří pěstitelských skupin:

  • záhonové trvalky
  • divoce rostoucí trvalky se záhonovým charakterem
  • divoce rostoucí trvalky

Samotná péče

Právě volba správných rostlin na správné místo péči usnadní, ale i tak nás může čekat – odplevelování (to vždy), kypření, seřezávání po odkvětu, zálivka, přihnojování kompostem a některé druhy vyžadují rovněž vyvazování k oporám nebo zazimování. Záhonové trvalky jsou na péči nejnáročnější.

Dále se bavíme o přírodě a něčem, co má vlastní naprogramování a představy, na to nikdy nezapomínejme, protože někdy můžete udělat všechno "správně" a přeci si místo s rostlinou postaví hlavu a rostlina nepřežije první zimu. 

Pak se podíváme na příčinu, zda je to kvalitou sazenice ze zahradnictví, škůdci či jiným faktorem v daném místě, nebo nízkou či žádnou péčí klientů, a také se podíváme na "kamarádky stejného naturelu" této rostliny, pokud je to ojedinělý případ, můžeme zkusit vysadit znovu stejný druh, pokud je nepřeživší více jedinců od tohoto kultivaru, pak je lepší uvažovat o výměně druhu.

Pozorování a sběr informací na místě je základem dobrého zahradníka. Takový zahradník vám ušetří mnoho práce, času a peněz již během výsadby, ale zároveň i po ní.

 Nezapomínejme na péči a výchovu trvalek, odmění se nám zdravou a krásnou zahradou.

A co vy? Pečujete o trvalky? Přemýšlíte nad výběem před samotnou výsadbou?